Wanny dla niepełnosprawnych – jak zaaranżować łazienkę
Armatura łazienkowa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wanny dla niepełnosprawnych – jak zaaranżować łazienkę

Podstawowe zasady aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych
Aranżacja łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych nie jest łatwa. Aby pomieszczenie było użyteczne i funkcjonalne, trzeba przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad. Jednym z największych utrudnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózkach inwalidzkich są progi oraz wąskie drzwi wejściowe. W prawidłowo zaaranżowanej łazience podłoga powinna być równa, a minimalna szerokość drzwi musi wynosić przynajmniej 90 cm. Niezwykle istotne znaczenie ma wyznaczenie odpowiednio dużej strefy manewrowej w łazience, która umożliwi dostęp do umywalki, toalety, prysznica czy wanny. Przyjmuje się, że przestrzeń manewrowa w łazience powinna wynosić przynajmniej 1,5 m. Oczywiście podczas aranżacji pomieszczenia nie należy zapominać o montażu urządzeń i przedmiotów ułatwiających osobie niepełnosprawnej samodzielne korzystanie z łazienki, takich jak uchwyty i poręcze. Ważny jest również odpowiedni dobór urządzeń sanitarnych.

Aranżacja strefy kąpielowej

W większości łazienek przystosowanych dla osób niepełnosprawnych rezygnuje się z wanien na rzecz pryszniców. Wynika to z tego, że osobie niepełnosprawnej ruchowo łatwiej korzystać z prysznica niż tradycyjnej wanny. W nowoczesnych prysznicach często nie stosuje się brodzika, dzięki czemu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma znacznie ułatwiony dostęp do strefy kąpielowej. Przewaga prysznica nad wanną wynika również z tego, że zajmuje on mniej miejsca. Przyjmuje się, że wanna przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna mieć długość wynoszącą przynajmniej 150 cm, szerokość 70-80 cm i głębokość około 40 cm. Oczywiście decydując się na montaż wanny, należy zarezerwować odpowiednią ilość przestrzeni manewrowej dla niepełnosprawnego. Należy także pamiętać o zastosowaniu bezpiecznej baterii o zaokrąglonych kształtach z długim wężem, umożliwiającym swobodne umycie całego ciała. Aby ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z wanny, lepiej zrezygnować z baterii wyposażonych w kurki.

Wybór wanny


Przed zakupem wanny warto wiedzieć, że obecnie na rynku znaleźć można specjalistyczne produkty dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową. Produkty takie charakteryzują się przede wszystkim obniżoną krawędzią boczną. Przyjmuje się, że wysokość krawędzi dla osób poruszających się na wózku powinna wynosić 50 cm, a dla osób z mniejszą niepełnosprawnością 60 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup wanny z uchylnymi drzwiami. Uchylne drzwi wyposażone w stabilny, stalowy uchwyt znacząco ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z wanny. Jeżeli wanna nie została wyposażona system otwierania i zamykania, można zdecydować się na montaż akumulatorowego podnośnika sterowanego pilotem. W przypadku osób o mniejszej niepełnosprawności często stosuje się system schodków lub drabinkę mocowaną do sufitu. Wybierając wannę dla niepełnosprawnych, warto zwrócić uwagę czy została wyposażona w antypoślizgową powierzchnię. Jeśli nie, konieczny będzie zakup odpowiedniej maty. W celu zapewnienia komfortu osobom korzystającym z wanien najlepiej wybierać modele wyprofilowane, wyposażone w wygodne podłokietniki oraz zagłówek. Decydując się na zakup wanny dla osoby niepełnosprawnej, warto korzystać z produktów pochodzących od sprawdzonych producentów, które są trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać pompę do swojego basenu?
Jak prawidłowo dobrać pompę do swojego basenu?
Odkryj, jak wybrać idealną pompę do basenu, dobierając ją do indywidualnych potrzeb i charakterystyki basenu. Poradnik, który ułatwi Ci tę decyzję.
Odkrywając tajemnice kompostowania: naturalne metody wzbogacania gleby
Odkrywając tajemnice kompostowania: naturalne metody wzbogacania gleby
Poznaj naturalne metody wzbogacania gleby poprzez tajniki kompostowania. Dowiedz się jak wykorzystać bioodpady do stworzenia idealnego podłoża dla Twoich roślin.
Toaletka: Stwórz swój osobisty kącik urody i relaksu
Toaletka: Stwórz swój osobisty kącik urody i relaksu
Toaletka - twój osobisty kącik urody i relaksu. Odkryj możliwości pielęgnacji i indywidualności w swoim domu!
Ostatnie wpisy