Wanny dla niepełnosprawnych – jak zaaranżować łazienkę
Armatura łazienkowa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wanny dla niepełnosprawnych – jak zaaranżować łazienkę

Podstawowe zasady aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych
Aranżacja łazienki przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych nie jest łatwa. Aby pomieszczenie było użyteczne i funkcjonalne, trzeba przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad. Jednym z największych utrudnień dla osób niepełnosprawnych ruchowo poruszających się na wózkach inwalidzkich są progi oraz wąskie drzwi wejściowe. W prawidłowo zaaranżowanej łazience podłoga powinna być równa, a minimalna szerokość drzwi musi wynosić przynajmniej 90 cm. Niezwykle istotne znaczenie ma wyznaczenie odpowiednio dużej strefy manewrowej w łazience, która umożliwi dostęp do umywalki, toalety, prysznica czy wanny. Przyjmuje się, że przestrzeń manewrowa w łazience powinna wynosić przynajmniej 1,5 m. Oczywiście podczas aranżacji pomieszczenia nie należy zapominać o montażu urządzeń i przedmiotów ułatwiających osobie niepełnosprawnej samodzielne korzystanie z łazienki, takich jak uchwyty i poręcze. Ważny jest również odpowiedni dobór urządzeń sanitarnych.

Aranżacja strefy kąpielowej

W większości łazienek przystosowanych dla osób niepełnosprawnych rezygnuje się z wanien na rzecz pryszniców. Wynika to z tego, że osobie niepełnosprawnej ruchowo łatwiej korzystać z prysznica niż tradycyjnej wanny. W nowoczesnych prysznicach często nie stosuje się brodzika, dzięki czemu osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim ma znacznie ułatwiony dostęp do strefy kąpielowej. Przewaga prysznica nad wanną wynika również z tego, że zajmuje on mniej miejsca. Przyjmuje się, że wanna przeznaczona dla osób niepełnosprawnych powinna mieć długość wynoszącą przynajmniej 150 cm, szerokość 70-80 cm i głębokość około 40 cm. Oczywiście decydując się na montaż wanny, należy zarezerwować odpowiednią ilość przestrzeni manewrowej dla niepełnosprawnego. Należy także pamiętać o zastosowaniu bezpiecznej baterii o zaokrąglonych kształtach z długim wężem, umożliwiającym swobodne umycie całego ciała. Aby ułatwić osobie niepełnosprawnej korzystanie z wanny, lepiej zrezygnować z baterii wyposażonych w kurki.

Wybór wanny


Przed zakupem wanny warto wiedzieć, że obecnie na rynku znaleźć można specjalistyczne produkty dedykowane osobom z niepełnosprawnością ruchową. Produkty takie charakteryzują się przede wszystkim obniżoną krawędzią boczną. Przyjmuje się, że wysokość krawędzi dla osób poruszających się na wózku powinna wynosić 50 cm, a dla osób z mniejszą niepełnosprawnością 60 cm. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup wanny z uchylnymi drzwiami. Uchylne drzwi wyposażone w stabilny, stalowy uchwyt znacząco ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z wanny. Jeżeli wanna nie została wyposażona system otwierania i zamykania, można zdecydować się na montaż akumulatorowego podnośnika sterowanego pilotem. W przypadku osób o mniejszej niepełnosprawności często stosuje się system schodków lub drabinkę mocowaną do sufitu. Wybierając wannę dla niepełnosprawnych, warto zwrócić uwagę czy została wyposażona w antypoślizgową powierzchnię. Jeśli nie, konieczny będzie zakup odpowiedniej maty. W celu zapewnienia komfortu osobom korzystającym z wanien najlepiej wybierać modele wyprofilowane, wyposażone w wygodne podłokietniki oraz zagłówek. Decydując się na zakup wanny dla osoby niepełnosprawnej, warto korzystać z produktów pochodzących od sprawdzonych producentów, które są trwałe i bezpieczne w użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny zlewozmywak półtorakomorowy do Twojej kuchni – poradnik dla kupujących
Jak wybrać idealny zlewozmywak półtorakomorowy do Twojej kuchni – poradnik dla kupujących
W tym poradniku dowiesz się, jak dobrze wybrać zlewozmywak półtorakomorowy idealny do Twojej kuchni. Zrozumiesz czym kierować się podczas zakupu oraz jakie cechy powinien posiadać zlewozmywak, aby służył Ci przez wiele lat.
Korzyści płynące z karmienia psa surową wołowiną – przewodnik dla świadomych właścicieli
Korzyści płynące z karmienia psa surową wołowiną – przewodnik dla świadomych właścicieli
Odkryj zdrowotne i dietetyczne korzyści z karmienia psa surową wołowiną. Artykuł szczegółowo wyjaśnia, dlaczego surowe mięso może być kluczowym elementem diety twojego pupila.
Jak skutecznie inwestować w mieszkania na wynajem – praktyczny przewodnik
Jak skutecznie inwestować w mieszkania na wynajem – praktyczny przewodnik
Odkryj jak skutecznie inwestować w mieszkania na wynajem z naszym praktycznym przewodnikiem. Poznaj skuteczne strategie, wykorzystaj nasze porady i zacznij zarabiać na wynajmie nieruchomości.
Ostatnie wpisy