Drzwi prysznicowe – rodzaje i ich zalety
Armatura łazienkowa
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Drzwi prysznicowe – rodzaje i ich zalety

Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jakie drzwi powinna posiadać, żeby wygodnie i bez żadnych przeszkód można było wejść do kabiny, a także z nie wyjść. Ich rodzaj należy dobrać do ilości wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy wokół kabiny. Drzwi ochraniają otoczenie przed wilgocią, zapobiegają poślizgnięciu się na mokrej podłodze, a także zapewniają nam poczucie intymności, z tego względu są ważnym elementem każdej łazienki. Do wyboru mamy parę modeli, różniących się od siebie sposobem otwierania i zamykania.

Drzwi składane

Doskonałe rozwiązanie sprawdzające się w małych łazienkach, a także niewielkich i wąskich kabinach prysznicowych. Z uwagi na składaną konstrukcję, w trakcie otwierania czy zamykania, nie zajmują zbyt dużo wolnego miejsca wewnątrz prysznica ani na zewnętrza łazienki. Zapewniają wysoki komfort użytkowania, gdyż dzięki nim wejście do kabiny jest szerokie. Propozycja polecana zwłaszcza osobom starszym czy też rodzicom małych dzieci, którzy cenią sobie wygodny dostęp do prysznica. W trakcie kąpieli, nie istnieje ryzyko przypadkowego otwarcia się drzwi. W takich składanych modelach, przy minimalnej szerokości drzwi 70 cm, wejście i tak będzie wynosiło 50 cm, co jest bardzo dużą zaletą. Większość propozycji składanych, dostępnych jest w formie uniwersalnej, mogą być więc otwierane na prawą albo lewą stronę. Wszystko zależy od naszych preferencji czy zagospodarowania łazienki. Odznaczają się nieco bardziej złożoną konstrukcją, porównując do innych rodzajów drzwi prysznicowych, z tego względu ich cena jest trochę wyższa.

Drzwi przesuwne

Tego typu modele osadzane są na rolkach jeżdżących w prowadnicach, można je więc z łatwością przesuwać wzdłuż ścian kabiny. Producenci oferują jednakowo drzwi jednoskrzydłowe-przesuwne w jedną stronę czy też dwuskrzydłowe-rozsuwane ze środka na boki. Jeśli chcemy zakupić produkt trwały, który posłuży nam przez wiele lat, najlepszym rozwiązaniem będą drzwi na podwójnych rolkach oraz metalowych łożyskach. Ich główną zaletą jest bardzo łatwe przesuwanie, a także to, że nie wymagają dodatkowego miejsca przed kabiną. Idealna propozycja do niewielkich łazienek. Nie warto wybierać tanich modeli wyposażonych w plastikowe suwaki, gdyż przy silniejszym szarpnięciu, może dojść do wypadania z prowadnic, albo uszkodzenia suwaków. Dobrą opcją będą drzwi z możliwością wypinania, co ułatwi nam czyszczenie kabiny, jak i samego wejścia, nawet w ciężko dostępnych miejscach.

Drzwi uchylne

Klasyczny model na zawiasach, który otwiera się na zewnątrz albo do środka kabiny prysznicowej. Prysznice z drzwiami otwieranymi do środka powinny mieć trochę większe wymiary, aby po wejściu do kabiny, móc bez problemu się w niej zamknąć. Podstawową zaletą takiej propozycji jest oszczędność miejsca we wnętrzu łazienki. Przestrzeń przy kabinie możemy dowolnie zaaranżować, ustawiając w niej na przykład elementy wyposażenia łazienkowego. Kabiny z drzwiami otwieranymi na zewnątrz mogą mieć mniejsze wymiary, należy jednak zwrócić uwagę, aby pozostawić we wnętrzu łazienki ,właściwą ilość wolnego miejsca, które umożliwi nam komfortowe otwieranie wejścia oraz wchodzenie pod prysznic. Jest to świetna propozycja do łazienek o większym metrażu. Wybierając taką opcję, musimy jednak liczyć się z ryzykiem, iż po kąpieli z drzwi będzie kapała woda, gromadząc się na podłodze.

Drzwi wahadłowe

Przypominają drzwi uchylne, jednakże ich zawiasy montowane są bliżej środka, a w uchylnych zaś krawędzi, z tego względu część otwiera się do wnętrza, a część na zewnątrz kabiny. Do wyboru mamy modele jedno albo dwuskrzydłowe. Zaletą ich wyboru, jest przede wszystkim to, iż nie zajmują one tyle miejsca (jak na przykład drzwi uchylne), jednakże należy liczyć się, w tym przypadku z uzyskaniem węższego wejścia do kabiny. Zgodnie z nazwą, można je otwierać wahadłowo w obie strony: od wewnątrz oraz na zewnątrz.

Drzwi harmonijkowe

Składają się tak jak harmonijka, na rynku znajdziemy modele prawostronne i lewostronne. Istotną zaletą jest to, iż nie zajmują dużo miejsca, mogą więc znaleźć zastosowanie w każdej małej łazience. Niestety ich mechanizm otwierania oraz zamykania drzwi, nie jest zbyt szczelny, a także nie ułatwi nam czyszczenia, gdyż zawiera wiele trudno dostępnych elementów konstrukcyjnych.

Rodzaj drzwi ze względu na materiał wykonania

Podczas wyboru drzwi do kabiny prysznicowe, warto także zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. To od niego będzie zależeć wytrzymałość danego rodzaju produktu. Wśród ofert producentów znajdziemy modele z wypełnienie ze szkła albo z tworzywa sztucznego. Szkło hartowane charakteryzuje się wysoką trwałością, elegancką prezencją i wysokim bezpieczeństwem użytkowania. Do wyboru mamy wiele różnych wersji (matowa, kolorowa, przezroczysta czy z oryginalnymi nadrukowanymi wzorami). Drzwi ze szkła hartowanego idealne dopasujemy do aranżacji naszej łazienki, dzięki czemu będą one stanowiły dodatkowy element dekoracyjny. Zakupić można także te wykonane z tworzywa sztucznego, czyli polistyrenu. Materiał ten jest jednak mniej trwały i bardziej podatny na uszkodzenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wanna wolnostojąca – luksus i elegancja w Twojej łazience
Wanna wolnostojąca – luksus i elegancja w Twojej łazience
Wanna wolnostojąca to nie tylko praktyczny element łazienki, ale również wyraz luksusu, stylu i elegancji.
Jak wybrać idealne wykończenia do wnętrza – praktyczny przewodnik po gatunkach drewna i ich zastosowaniu
Jak wybrać idealne wykończenia do wnętrza – praktyczny przewodnik po gatunkach drewna i ich zastosowaniu
Odkryj sekrety wyboru drewna do wykończenia wnętrz. Przejdź przez ten praktyczny przewodnik, aby lepiej zrozumieć różnorodność gatunków drewna i idealne zastosowania dla każdego z nich.
Zalety i praktyczne zastosowania wynajmu igłofiltrów w budownictwie
Zalety i praktyczne zastosowania wynajmu igłofiltrów w budownictwie
Dowiedz się, jak zastosowanie wynajmu igłofiltrów może przynosić korzyści w sektorze budowlanym. Poznaj praktyczne wskazówki i jak efektywnie można wykorzystać te narzędzia w Twoim projekcie.
Ostatnie wpisy