Jedną z kluczowych kwestii, które trzeba rozstrzygnąć przy aranżacji łazienki, jest wybór między wanną i prysznicem. W przypadku małych pomieszczeń, możliwości są zwykle ograniczone i często to właśnie metraż przechyla szalę na poczet któregoś z tych rozwiązań. Przy większej powierzchni, można się już kierować bardziej preferencjami domowników. Oba warianty posiadają swoje nieskrywane zalety, które jednych przekonują bardziej, a innych mniej. Co sprawdzi się lepiej w kontekście dużej łazienki?
Wanna kojarzy się przede wszystkim z relaksem i odprężeniem. Taki wybór umożliwia branie długich kąpieli, choćby z wykorzystaniem różnych olejków czy soli. Te oddziałują nie tylko odprężająco, ale często także korzystnie pod względem zdrowotnym. Z pewnością dla wielu osób jest to bardzo ważny czynnik, który przekonuje ich do dokonania takiego wyboru, a w przypadku dużego metrażu, nie trzeba się obawiać o miejsce na takie wyposażenie. Jest to częsty problem w kontekście kameralnych pokoi tego typu. Dodatkowo taki element będzie dobrze pasował do pomieszczeń, które są urządzone w klasycznym, tradycyjnym stylu. Oczywiście wiele zależy tutaj od określonego modelu wanny, lecz odpowiednio dobrany, będzie się doskonale prezentował w eleganckiej łazience, gdzie liczą się nie tylko kwestie użytkowe, ale również wizualne.
Decydując się na zakup takiego wyposażenia, wiele zależy też od wyboru rodzaju wanny. Jedną z podstawowych kwestii jest sam materiał wykonania. Obecnie największą popularnością cieszą się warianty akrylowe. Są one lekkie i mają ciekawie wyprofilowane wnętrza, a przy tym sama powierzchnia jest gładka oraz przyjemna w dotyku. Dodatkowo takie wersje są łatwe do utrzymania w czystości oraz korzystne przy codziennej eksploatacji, gdyż właściwości dźwiękochłonne oraz izolacyjne, sprawiają, iż napełnianie wanny wodą nie będzie głośne, a sama ciecz dość długo zachowuje swoją temperaturę.
Aktualnie do łask powracają także opcje stalowe, a zwłaszcza żeliwne. Tak trwała konstrukcja sprawia, że taki element wyposażenia być może nigdy nie będzie wymagał wymiany. Wanna żeliwna nie ulega zniekształceniom czy uszkodzeniom, a przy tym gwarantuje dobre utrzymywanie ciepłej temperatury wody. Dodatkowo wygląd takich modeli doskonale wpasuje się w koncepcję pomieszczeń urządzonych w dawnym stylu. Poza materiałem, przy wyborze warto zwrócić też uwagę na kształt i wymiary takiego wyposażenia. Przy dużej łazience nie trzeba się ograniczać, więc można kierować się w dużej mierze kwestiami estetycznymi. Bardzo efektownie będą się prezentować choćby modele wolnostojące.
Wybór kabiny często kojarzy się z wymuszoną decyzją, która jest nieraz jedynym wyjściem przy niewielkim metrażu. To jednak dość mylne myślenie, gdyż prysznice chętnie montuje się także w większych łazienkach. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i które nie lubią go tracić na długie kąpiele. Korzystając z kabiny można się dokładnie umyć, ale i błyskawicznie odświeżyć, a poza krótszym czasem kąpieli, jest to też wariant gwarantujący zużycie mniejszej ilości wody. Jest to z pewnością duży atut tej opcji, który można rozważać zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Taki element wyposażenia dobrze pasuje do łazienek o nowoczesnym charakterze.
Jednocześnie podobnie jak w przypadku wanny, wiele zależy od doboru konkretnego modelu kabiny. Dostępnych jest wiele możliwości, zarówno pod kątem kształtu, ale również wysokości brodzika. Aktualnie można też nabyć wersje, które w ogóle nie wymagają instalacji brodzika i wykorzystuje się specjalne odpływy podłogowe. Z powodzeniem można zatem kupić kabinę prysznicową, do której bez problemu wejdą zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Jest to zatem uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku rodzin, gdzie różnice w wieku poszczególnych osób, są dość znaczące.
Trudno jednoznacznie określić, który wybór będzie lepszy, gdyż każdy posiada swoje zalety i może być dopasowany do potrzeb domowników oraz stylu w jakim urządzono wnętrze. Przy bardzo dużym metrażu można się nawet zdecydować na wstawienie do pomieszczenia wanny oraz kabiny. Można je umieścić obok siebie i przedzielić ścianką lub zorganizować w innych rejonach pokoju, tworząc odrębne strefy relaksu oraz szybkiego mycia. Jeśli powierzchnia łazienki nie jest aż tak duża, to innym wariantem kompromisowym mogą być modele dwa w jednym. Najczęściej są to wanny z wbudowaną kabiną lub po prostu z przesuwnymi parawanami. Taka osłona pozwala uniknąć zalania podłogi, a zależnie od potrzeb można się wtedy zdecydować na dłuższą kąpiel lub szybki prysznic. Będzie to dobry wybór, jeśli poszczególni domownicy mają inne upodobania. To także rozsądne wyjście dla osób, które doceniają zalety obu rozwiązań i nie potrafią jednoznacznie określić, co lepiej sprawdzi się w ich łazience.