Wybieramy toaletę do łazienki
Inspiracje i pomysły
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Wybieramy toaletę do łazienki

Choć wybór toalety wydaje się z pozoru prosty, to w praktyce na rynku dostępne są różne modele. Odbiegają one od siebie sposobem montażu, budową czy samym wyglądem. Warto dobrze rozważyć taki zakup, gdyż wpływa to na estetykę pomieszczenia oraz komfort późniejszego użytkowania.

Poszczególne warianty mogą też pomóc w utrzymaniu czystości czy pozwolić na oszczędność wody. Na co trzeba zwrócić uwagę? 

Dopasowanie odpływu do instalacji

Na samym początku należy pamiętać, że instalacja kanalizacyjna może być wykonana w ścianie lub podłodze i zależnie od tego, trzeba dobrać toaletę z odpowiednim odpływem. Jeżeli wyprowadzenie ma być boczne, to trzeba zastosować poziomy odpływ, nazywany wyjściem poznańskim. W przypadku instalacji poprowadzonej w dół, konieczny jest wybór muszli z odpływem pionowym w dół, a więc model warszawski. W praktyce to drugie rozwiązanie było często stosowane kiedyś, ale obecnie uważa się je za mniej praktyczne. Coraz większą popularnością cieszą się zatem warianty poziome. Odpowiednie dopasowanie odpływu do instalacji jest jednak kluczowe, względem sprawnego działania toalety. 

Muszla w wariancie wiszącym czy stojącym? 

Ze względu na sposób montażu, muszle klozetowe dzieli się na wiszące oraz stojące. Te pierwsze są przykręcane do stelaża lub bezpośrednio do ściany. Atutem takiego rozwiązania jest swobodny dostęp do całej podłogi, co ułatwi sprzątanie. Dodatkowo modele podwieszane optycznie zabierają mniej miejsca, więc na pewno są warte rozważenia w kontekście małych łazienek. Wersje stojące są oparte o podłogę i najczęściej do niej przykręcone lub przyklejone. Są to dość klasyczne toalety i zwykle takie modele są nieco tańsze, choć prezentują się mniej nowocześnie i elegancko. Warto pomyśleć też wtedy o specjalnej wkładce, która wygłusza miejsce, w którym podłoże łączy się z ceramiką. 

Kształt

Na rynku dostępne są muszle o różnym kształcie, powiązanym często z wymiarami. Niezbyt duże, kompaktowe warianty, najczęściej są kwadratowe lub okrągłe. Wersje wydłużone zwykle są owalne lub prostokątne. Pod względem komfortu ta druga opcja uważana jest za lepszą, choć trzeba pamiętać, że wiele zależy tutaj od użytkowników. Przedłużone wyposażenie tego typu będzie problematyczne dla dzieci oraz osób o bardzo niskim wzroście. Dodatkowym aspektem są części zamienne, a więc przede wszystkim deski sedesowe. Największą popularnością cieszą się modele zaokrąglone i owalne, więc do muszli o takim kształcie, najłatwiej będzie znaleźć nowe deski. 

Miski bez rantu

W nowoczesnych łazienkach coraz chętniej montuje się modele bez wewnętrznego kołnierza, zwanego rantem. W takiej sytuacji woda wypłukuje misę dookoła i od samej góry, skutecznie obmywając całą powierzchnię i pozostawiając ją czystą. To na pewno ciekawy wybór, który ułatwia utrzymanie czystości. W takich muszlach nie ma miejsc, w których mogłyby się gromadzić zabrudzenia, a w przypadku rantu, co jakiś czas może się pod nim gromadzić osad. 

Wybór spłuczki

Dużą popularnością cieszą się obecnie wersje podtynkowe, których używa się najczęściej z zawieszaną miską. W tym przypadku stelaż ze zbiornikiem jest ukryty w ścianie, a jedynym widocznym elementem są przyciski do spłukiwania wody. Z pewnością jest to rozwiązanie zdecydowanie najlepsze pod kątem estetycznym, gdyż prezentuje się to po prostu dyskretnie i elegancko. Alternatywą są wersje nadtynkowe i tutaj do dyspozycji są trzy możliwości. Po pierwsze górnopłuki, a więc zbiorniki z wodą, które są podwieszane pod sufitem. Kiedyś były dość popularne, zwłaszcza w publicznych łazienkach, lecz obecnie zdecydowanie odchodzi się od ich wykorzystywania. Dostępne są też dolnopłuki, a więc podobne rozwiązanie, z tym, że zbiornik znajduje się przy misce i jest montowany w wersji przyściennej czy narożnej.

Wreszcie najpopularniejszym wariantem są po prostu kompaktowe modele toalet, w których zbiornik jest połączony z miską w jedną całość. Prezentuje się to o wiele korzystniej niż oddzielnie zawieszone zbiorniki. Takie spłuczki wykorzystuje się w stojących wariantach muszli klozetowych. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na liczbę przycisków dołączonych do pojemnika na wodę, co pozwala regulować jej zużycie. Najczęściej są to dwie opcje, a więc możliwość opłukania toalety małą ilością wody lub alternatywnie całą zawartością zbiornika. To korzystne rozwiązanie, które pozwala na oszczędność wody, co przekłada się przy okazji na mniejsze rachunki.

Materiał deski klozetowej

Wreszcie ostatnia decyzja powinna dotyczyć samej deski klozetowej, od której zależy w końcu komfort użytkowania wyposażenia. Materiał powinien być zatem ciepły w dotyku, odporny na uszkodzenia i łatwy do czyszczenia. Najtańszym rozwiązaniem jest polipropylen, a więc zwykły plastik. Mocniejsze i bardziej estetyczne są wersje z konglomeratu. Stylowo będą się prezentować warianty z drewna, lecz są one drogie i trudne do utrzymania w czystości. Rzadziej wykorzystywana jest stal szlachetna, która jest materiałem trwałym, ale zimnym. Takie deski można spotkać raczej w toaletach publicznych, a nie w warunkach domowych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Właściwe wyposażenie kuchni – klucz do komfortowego gotowania i przyjemnych chwil kulinarnej twórczości.
Właściwe wyposażenie kuchni – klucz do komfortowego gotowania i przyjemnych chwil kulinarnej twórczości.
Odkryj, jak wyposażyć swoją kuchnię w niezbędne narzędzia, urządzenia i dodatki, aby stworzyć funkcjonalne i stylowe miejsce kulinarnej twórczości.
Drzwi prysznicowe – rodzaje i ich zalety
Drzwi prysznicowe – rodzaje i ich zalety
Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, warto zastanowić się, jakie drzwi powinna posiadać, żeby wygodnie i bez żadnych przeszkód można było wejść do kabiny, a także z nie wyjść. Ich rodzaj należy dobrać do ilości wolnej przestrzeni, jaką dysponujemy wokół kabiny.
Jak skandynawski styl może wpływać na rozwój kreatywności u dzieci?
Jak skandynawski styl może wpływać na rozwój kreatywności u dzieci?
Odkryj jak skandynawski design może stymulować dziecięcą kreatywność. Przeczytaj o wpływie estetyki, funkcjonalności i minimalizmu na rozwój dzieci.
Ostatnie wpisy