Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?
Oświetlenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Aby łazienka dobrze spełniała swoje zadania i była całkowicie funkcjonalna, oprócz podstawowego wyposażenia, bardzo istotny jest rodzaj oświetlenia. Decyduje nie tylko o estetyce przestrzeni, ale wpływa także na komfort i jakość spędzanego w niej czasu. Każda kobieta przyzna, że sposób oświetlenia jest sprawą nadrzędną w zabiegach pielęgnacyjnych oraz wykonywaniu perfekcyjnego makijażu, zwłaszcza gdy naturalne oświetlenie nie dociera do łazienki (brak okien) lub jest niewystarczające ( z powodu pory roku lub pory dnia). Niekorzystne oświetlenie może być bardzo uciążliwe podczas codziennych czynności i powodować dyskomfort.

Najlepiej, gdy łazienka wyposażona jest w kilka zróżnicowanych źródeł światła, by większość strategicznych obszarów posiadała dostęp do światła. Kiedy jeszcze do niedawna wystarczającym elementem oświetlenia był żyrandol lub klosz z żarówką, dzisiaj to za mało. Dodatkowymi źródłami światła są m.in.: boczne lampki w okolicy lustra czy nad wanną. W przypadku stosowania kilku żarówek, warto zainwestować w jednostki energooszczędne.

Ze względu na zmienną potrzebę intensywności oświetlenia, warto wybrać sobie takie modele, które pozwalają modyfikować natężenie prądu. Ustalone normy wskazują, że minimalna moc żarówki do łazienki o powierzchni 6m2 wynosi 75W. Bazowa żarówka łazienkowa posiada zazwyczaj moc dwukrotnie większą. Aby oświetlić punktowo lustro czy wannę, wystarczy żarówka o mniejszym natężeniu. Im większa łazienka, tym więcej światła potrzebuje, ze względu na zwiększoną przestrzeń. W takim modelu sprawdzają się kombinacje zróżnicowanych rodzajów oświetleń: bazowe- m.in. plafoniery umieszczone w suficie, oświetlenie poszczególnych obszarów (lustra, wanny)- m.in. kinkiety, jednostki oświetleniowe w suficie podwieszanym lub nowoczesne rozwiązanie w postaci taśm ledowych.

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Podstawa oświetlenia w łazience jest zawsze źródło światła podstawowe, które oświetla całą przestrzeń. Aby uwypuklić konkretne obszary lub wyposażenie, wystarczy montaż światła miejscowego. Włączenie delikatniejszych świateł miejscowych nadaje klimatu i niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, dzięki czemu można się zrelaksować i odpocząć. Źródła światła mogą stanowić świetlówki lub halogeny. Warto jednak zaznaczyć, że halogeny zamontowane nad lustrem odpowiadają za mylące cienie na twarzy, co może utrudniać precyzję niektórych zabiegów pielęgnacyjno- kosmetycznych. Ważnym jest używanie osłon odpornych na wodę, które zapewniają w łazience bezpieczeństwo. Natomiast aby dobrze oświetlić lustro, warto wybrać równolegle leżące miejsca, po prawej i lewej stronie lustra. Dobre rezultaty przynoszą kinkiety ze szczelnymi kloszami i świetlówkami. Sprawdzają się także regularnie ułożone oprawy, w niewielkich odstępach o niewielkiej powierzchni. Regulacja oświetlenia przy lustrze też jest racjonalnym rozwiązaniem. W oświetleniu łazienkowym unika się lamp stojących oraz wiszących oraz umieszczania źródła światła na wprost lustra.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Szafa na wymiar – jak ją dobrze zaprojektować?
Szafa na wymiar – jak ją dobrze zaprojektować?
Szafa na wymiar to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu lub mieszkaniu. Dzięki temu meblowi można zapewnić sobie wiele miejsca do przechowywania ubrań, butów, bielizny, akcesoriów i innych rzeczy. Aby jednak szafa na wymiar była praktyczna i estetyczna, trzeba odpowiednio ją zaprojektować. W poniższym tekście przedstawiono kilka porad, które pomogą w tym zadaniu.
Jak wybrać idealne surowce do produkcji mebli na zamówienie?
Jak wybrać idealne surowce do produkcji mebli na zamówienie?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie surowce są najlepsze do tworzenia mebli na zamówienie? Od klasycznego drewna, przez metal, aż po nowoczesne kompozyty - dowiedz się, co wybrać aby cieszyć się niepowtarzalnym designem i doskonałą jakością.
Tworzenie wyjątkowej przestrzeni kina w twoim domu
Tworzenie wyjątkowej przestrzeni kina w twoim domu
Kreuj idealną atmosferę kina w domu dzięki zasłonom zaciemniającym. Odkryj ich niezastąpioną rolę w tworzeniu przestrzeni filmowych emocji.
Ostatnie wpisy