Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?
Oświetlenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Aby łazienka dobrze spełniała swoje zadania i była całkowicie funkcjonalna, oprócz podstawowego wyposażenia, bardzo istotny jest rodzaj oświetlenia. Decyduje nie tylko o estetyce przestrzeni, ale wpływa także na komfort i jakość spędzanego w niej czasu. Każda kobieta przyzna, że sposób oświetlenia jest sprawą nadrzędną w zabiegach pielęgnacyjnych oraz wykonywaniu perfekcyjnego makijażu, zwłaszcza gdy naturalne oświetlenie nie dociera do łazienki (brak okien) lub jest niewystarczające ( z powodu pory roku lub pory dnia). Niekorzystne oświetlenie może być bardzo uciążliwe podczas codziennych czynności i powodować dyskomfort.

Najlepiej, gdy łazienka wyposażona jest w kilka zróżnicowanych źródeł światła, by większość strategicznych obszarów posiadała dostęp do światła. Kiedy jeszcze do niedawna wystarczającym elementem oświetlenia był żyrandol lub klosz z żarówką, dzisiaj to za mało. Dodatkowymi źródłami światła są m.in.: boczne lampki w okolicy lustra czy nad wanną. W przypadku stosowania kilku żarówek, warto zainwestować w jednostki energooszczędne.

Ze względu na zmienną potrzebę intensywności oświetlenia, warto wybrać sobie takie modele, które pozwalają modyfikować natężenie prądu. Ustalone normy wskazują, że minimalna moc żarówki do łazienki o powierzchni 6m2 wynosi 75W. Bazowa żarówka łazienkowa posiada zazwyczaj moc dwukrotnie większą. Aby oświetlić punktowo lustro czy wannę, wystarczy żarówka o mniejszym natężeniu. Im większa łazienka, tym więcej światła potrzebuje, ze względu na zwiększoną przestrzeń. W takim modelu sprawdzają się kombinacje zróżnicowanych rodzajów oświetleń: bazowe- m.in. plafoniery umieszczone w suficie, oświetlenie poszczególnych obszarów (lustra, wanny)- m.in. kinkiety, jednostki oświetleniowe w suficie podwieszanym lub nowoczesne rozwiązanie w postaci taśm ledowych.

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Podstawa oświetlenia w łazience jest zawsze źródło światła podstawowe, które oświetla całą przestrzeń. Aby uwypuklić konkretne obszary lub wyposażenie, wystarczy montaż światła miejscowego. Włączenie delikatniejszych świateł miejscowych nadaje klimatu i niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, dzięki czemu można się zrelaksować i odpocząć. Źródła światła mogą stanowić świetlówki lub halogeny. Warto jednak zaznaczyć, że halogeny zamontowane nad lustrem odpowiadają za mylące cienie na twarzy, co może utrudniać precyzję niektórych zabiegów pielęgnacyjno- kosmetycznych. Ważnym jest używanie osłon odpornych na wodę, które zapewniają w łazience bezpieczeństwo. Natomiast aby dobrze oświetlić lustro, warto wybrać równolegle leżące miejsca, po prawej i lewej stronie lustra. Dobre rezultaty przynoszą kinkiety ze szczelnymi kloszami i świetlówkami. Sprawdzają się także regularnie ułożone oprawy, w niewielkich odstępach o niewielkiej powierzchni. Regulacja oświetlenia przy lustrze też jest racjonalnym rozwiązaniem. W oświetleniu łazienkowym unika się lamp stojących oraz wiszących oraz umieszczania źródła światła na wprost lustra.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odkrywając zalety systemów DGP: przewodnik po efektywnych rozwiązaniach dla wentylacji i ogrzewania
Odkrywając zalety systemów DGP: przewodnik po efektywnych rozwiązaniach dla wentylacji i ogrzewania
Zrozum koszty i korzyści płynące z systemów DGP, sprawdź, jak te innowacyjne technologie mogą usprawnić Twoje ogrzewanie i wentylację.
Jak wybrać idealne miejsce dla twojego miejsca do makijażu w domu
Jak wybrać idealne miejsce dla twojego miejsca do makijażu w domu
Artykuł zawiera praktyczne porady dotyczące wybierania idealnego miejsca do makijażu w domu, wyjaśniając jakie czynniki powinniśmy brać pod uwagę, aby stworzyć komfortową i funkcjonalną przestrzeń.
Jak skandynawski styl może wpływać na rozwój kreatywności u dzieci?
Jak skandynawski styl może wpływać na rozwój kreatywności u dzieci?
Odkryj jak skandynawski design może stymulować dziecięcą kreatywność. Przeczytaj o wpływie estetyki, funkcjonalności i minimalizmu na rozwój dzieci.
Ostatnie wpisy