Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?
Oświetlenie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Aby łazienka dobrze spełniała swoje zadania i była całkowicie funkcjonalna, oprócz podstawowego wyposażenia, bardzo istotny jest rodzaj oświetlenia. Decyduje nie tylko o estetyce przestrzeni, ale wpływa także na komfort i jakość spędzanego w niej czasu. Każda kobieta przyzna, że sposób oświetlenia jest sprawą nadrzędną w zabiegach pielęgnacyjnych oraz wykonywaniu perfekcyjnego makijażu, zwłaszcza gdy naturalne oświetlenie nie dociera do łazienki (brak okien) lub jest niewystarczające ( z powodu pory roku lub pory dnia). Niekorzystne oświetlenie może być bardzo uciążliwe podczas codziennych czynności i powodować dyskomfort.

Najlepiej, gdy łazienka wyposażona jest w kilka zróżnicowanych źródeł światła, by większość strategicznych obszarów posiadała dostęp do światła. Kiedy jeszcze do niedawna wystarczającym elementem oświetlenia był żyrandol lub klosz z żarówką, dzisiaj to za mało. Dodatkowymi źródłami światła są m.in.: boczne lampki w okolicy lustra czy nad wanną. W przypadku stosowania kilku żarówek, warto zainwestować w jednostki energooszczędne.

Ze względu na zmienną potrzebę intensywności oświetlenia, warto wybrać sobie takie modele, które pozwalają modyfikować natężenie prądu. Ustalone normy wskazują, że minimalna moc żarówki do łazienki o powierzchni 6m2 wynosi 75W. Bazowa żarówka łazienkowa posiada zazwyczaj moc dwukrotnie większą. Aby oświetlić punktowo lustro czy wannę, wystarczy żarówka o mniejszym natężeniu. Im większa łazienka, tym więcej światła potrzebuje, ze względu na zwiększoną przestrzeń. W takim modelu sprawdzają się kombinacje zróżnicowanych rodzajów oświetleń: bazowe- m.in. plafoniery umieszczone w suficie, oświetlenie poszczególnych obszarów (lustra, wanny)- m.in. kinkiety, jednostki oświetleniowe w suficie podwieszanym lub nowoczesne rozwiązanie w postaci taśm ledowych.

Rozmieszczenie i rodzaje światła do łazienki – jakie wybrać?

Podstawa oświetlenia w łazience jest zawsze źródło światła podstawowe, które oświetla całą przestrzeń. Aby uwypuklić konkretne obszary lub wyposażenie, wystarczy montaż światła miejscowego. Włączenie delikatniejszych świateł miejscowych nadaje klimatu i niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, dzięki czemu można się zrelaksować i odpocząć. Źródła światła mogą stanowić świetlówki lub halogeny. Warto jednak zaznaczyć, że halogeny zamontowane nad lustrem odpowiadają za mylące cienie na twarzy, co może utrudniać precyzję niektórych zabiegów pielęgnacyjno- kosmetycznych. Ważnym jest używanie osłon odpornych na wodę, które zapewniają w łazience bezpieczeństwo. Natomiast aby dobrze oświetlić lustro, warto wybrać równolegle leżące miejsca, po prawej i lewej stronie lustra. Dobre rezultaty przynoszą kinkiety ze szczelnymi kloszami i świetlówkami. Sprawdzają się także regularnie ułożone oprawy, w niewielkich odstępach o niewielkiej powierzchni. Regulacja oświetlenia przy lustrze też jest racjonalnym rozwiązaniem. W oświetleniu łazienkowym unika się lamp stojących oraz wiszących oraz umieszczania źródła światła na wprost lustra.

Norbert Kozłowski
Norbert Kozłowski to doświadczony autor i ekspert w dziedzinie aranżacji domów i ogródów, który od ponad 15 lat inspiruje czytelników swoimi praktycznymi poradami i kreatywnymi pomysłami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kanapa narożna do salonu – jaką wybrać?
Kanapa narożna do salonu – jaką wybrać?
Kanapa narożna do salonu: Kluczowe czynniki przy wyborze mebla, który łączy styl, komfort i funkcjonalność.
Przekształcanie wnętrz za pomocą rustykalnych desek: inspiracje i porady
Przekształcanie wnętrz za pomocą rustykalnych desek: inspiracje i porady
Odkryj, jak unikalne i stylowe może stać się Twoje wnętrze dzięki zastosowaniu rustykalnych desek. Inspiruj się i dowiedz się, jak krok po kroku przemienić swoje pomieszczenia.
Zlewozmywaki granitowe: Piękno i funkcjonalność w jednym
Zlewozmywaki granitowe: Piękno i funkcjonalność w jednym
Zlewozmywaki granitowe: Elegancja, trwałość i funkcjonalność w Twojej kuchni
Ostatnie wpisy