Jak dobrze dobrać kolorystykę dodatków do tapety o klasycznym wzornictwie?
Inspiracje i pomysły
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dobrze dobrać kolorystykę dodatków do tapety o klasycznym wzornictwie?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak dobrać kolorystykę dodatków do tapety o klasycznym wzornictwie, by stworzyć harmonijne i spójne wnętrze? Dobrze trafiłeś! W tym artykule znajdziesz ogólne zasady dotyczące doboru kolorów dodatków, dowiesz się więcej o charakterystyce klasycznego wzornictwa, a także zobaczysz konkretne przykłady udanych aranżacji. Czytaj dalej!

Dobór kolorystyki dodatków – ogólne zasady

Planując zaaranżowanie istniejącej przestrzeni, kwestię kolorystyki traktuje się z niezwykle dużą wagą. Dobry dobór kratkowanej tapety i jej dodatków stworzy harmonijną całość. Zasady doboru dopełniającej kolorystyki do tapet o klasycznym wzornictwie są proste, ale niezwykle istotne.

Zasada pierwsza mówi o tym, że przy wyborze dodatków, kieruję się kolorami występującymi w tapetach. Nie powinny one dominować nad kolorem tapety, ale tworzyć z nią komplementarny schemat kolorystyczny. Drugą zasadą jest utrzymanie równowagi między kolorami. Za ciepłymi odcieniami powinny iść chłodne, a za jasnymi – ciemne, aby nie powstała monotonność. Przestrzeganie tych zasad pozwoli na stworzenie swój unikalny styl, w którym kratkowana tapeta będzie się świetnie komponować z dodatkami we wnętrzach.

Rozumienie klasycznego wzornictwa w tapetach

Klasyczne wzornictwo w tapetach to nieustający trend, który otacza w swoim czarze wręcz nieskończoną ilość miłośników świata designu. Jest to nie od dziś synonim luksusu i elegancji, podkreślający indywidualny styl i wyrafinowany gust. Z definicji, klasyczne wzornictwo łączy w sobie inspiracje z różnych epok i stylów, począwszy od renesansu, poprzez barok, aż po rococo.

Charakterystyczne cechy tapet o klasycznym wzornictwie obejmują:

  • Złożone, często symetryczne wzory
  • Używanie motywów roślinnych i kwiatowych
  • Wzory inspirowane sztuką i architekturą różnych epok
  • Barwy wyrafinowane i stonowane, zdecydowanie dominują odcienie szlachetnego złota, wysmakowanego srebra, a także głębokiej czerni i białego.

Właśnie te elementy tworzą niepowtarzalny klimat, podszyty eleganckim sznytem. Dobór kolorystyki dodatków do tak upiększonych ścian jest jak najbardziej kluczowy i ma fundamentalne znaczenie dla końcowego efektu aranżacji wnętrza. Ponadczasowość i uniwersalność klasycznego wzornictwa w tapetach daje ogromne pole do popisu dla wszystkich, którzy cenią sobie komfort i nieprzemijającą estetykę.

Przykłady udanego doboru kolorystyki dodatków do tapet o klasycznym wzornictwie

Rozważając przykłady udanego doboru kolorystyki dodatków do tapet o klasycznym wzornictwie, często spotykamy się z użyciem kontrastujących barw. Tapety o klasycznym wzornictwie, charakteryzujące się stylowymi i subtelnie zaznaczonymi wzorami, dostarczają wprost idealnej tła do ekspozycji konkretnych elementów dekoracyjnych. Przykład? Stylowa tapeta w srebrzystym toń z subtelnym, białym motywem roślinnym przyciąga wzrok kiedy zestawimy ją z dodatkami w intensywnym kolorze fuksji lub turkusowym.

Podobnym dobrać kolorystyki jest styl glamour, często łączony z tapetami o perłowym odcieniu. Drobne akcenty w odcieniach rubinowego czerwieni czy szmaragdowej zieleni dodadzą tchnienie życia tapetom o klasycznym wzornictwie, nadając im jednocześnie wytworny charakter. Tworząc aranżacje, warto zwrócić uwagę na fakt, że tapeta o klasycznym wzornictwie stanowi swego rodzaju tło dla pozostałych elementów dekoracji.

Amadeusz Keler
Amadeusz Keler jest absolwentem architektury krajobrazu na SGGW w Warszawie. Zdobywał doświadczenie zarówno w Polsce, jak i za granicą, pracując w pracowniach projektowych w Holandii i Niemczech.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak odpowiednio dbać o swoje wyposażenie kuchenne z kamienia naturalnego
Jak odpowiednio dbać o swoje wyposażenie kuchenne z kamienia naturalnego
Dowiedz się, jak skutecznie dbać o kamienne wyposażenie swojej kuchni, aby cieszyć się jego pięknem i trwałością dłużej.
Czy warto inwestować w inteligentne systemy oświetleniowe w domu?
Czy warto inwestować w inteligentne systemy oświetleniowe w domu?
Poznaj korzyści z zastosowania inteligentnych systemów oświetleniowych w swoim domu. Dowiedz się, dlaczego jest to opłacalna inwestycja.
Jak energooszczędne promienniki podczerwieni mogą zrewolucjonizować łazienkę?
Jak energooszczędne promienniki podczerwieni mogą zrewolucjonizować łazienkę?
Dowiedz się, jak innowacyjne promienniki podczerwieni zapewniają wydajne ogrzewanie łazienki, przyczyniając się do oszczędności energii i ulepszenia codziennego komfortu.
Ostatnie wpisy